Загальне
Франчук В.М.
Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ФАЙЛОВИХ СХОВИЩ
Вступ. Використання системи MOODLE дозволяє викладачам в простий спосіб організувати подання навчальних матеріалів для студентів. Ці матеріали можуть бути подані у вигляді окремих файлів, таких як текстові документи, презентації зображення і т.п. Для розміщення файлів у системі MOODLE можна використовувати файлові сховища (репозитарії). До стандартних сховищ, які включені за замовченням, належать: Вбудовані файли, Файли сервера, Недавні файли, Завантажити файл, URL завантажувач, Особисті файли, Вікімедіа, Youtube відео, а також додаткові сховища, які можуть бути дозволені адміністратором сайту: Сховище Alfresco, Box.net, Файли курсу, Dropbox, Сховище EQUELLA, Файлова система, Flickr, Публічний Flickr, Google Drive, Merlot.org, Веб альбом Picasa, Amazon S3, Microsoft OneDrive, Сховище WebDAV.
Постановка задачі. Використовуючи стандартні сховища системи MOODLE викладачі можуть завантажувати до курсу розроблені навчальні матеріали які можуть зберігатися на персональному комп’ютері або на хмаро-орієнтованих сховищах, наприклад Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, Youtube і т.п.
Використання хмаро-орієнтованих сховищ, зокрема Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, дозволяє викладачам зберігати файли поза системою MOODLE, які потім можна додавати до курсу використовуючи стандартні сховища або вбудовувати вміст цих файлів в деякі ресурси та види діяльності курсу.
Мета роботи. Метою дослідження є огляд хмаро-орієнтованих сховищ, які можна використовувати у системі управління навчальними матеріалами MOODLE.
Основна частина. Найбільш популярними і доступними є хмаро-орієнтовані сховища Google Диск, Microsoft OneDrive.
За допомогою служби Google Диск користувачі можуть створювати документи, таблиці, форми, презентації та малюнки, співпрацюючи з іншими користувачами в реальному часі безпосередньо у вікні web-браузера. Всі ресурси (документи, таблиці, форми, презентації та малюнки) розміщені в службі Google Диск можна опублікувати в системі MOODLE використовуючи різні види діяльності та ресурси, які можна додавати в системі. Також в системі MOODLE можна використовувати репозитарії, які може налаштувати адміністратор з метою вбудовування в систему контенту, що зберігається поза нею, зокрема даних (файлів), які розміщені на Google Диску [2].
Використовуючи службу OneDrive користувачі, аналогічно до роботи з Google Диск, можуть створювати документи, таблиці, форми, презентації, співпрацюючи з іншими користувачами в реальному часі безпосередньо у вікні web-браузера. Викладачі можуть надавати спільний доступ до документів для користувачів системи MOODLE використовуючи різні види діяльності та ресурси, які розміщені на OneDrive [3].
Крім стандартних сховищ у системі MOODLE можна використовувати сховища, які можуть бути додані адміністратором сайту. Одним із таких сховищ може бути Open Source Physics. Використання цього сховища дозволяє викладачам додавати до курсу розроблені Java-аплети, як правило з фізики. Використання Java-аплету забезпечує можливість використовувати на веб-сторінках, у нашому випадку у курсі, «виконуваний вміст» шляхом виконання в гіпертекстовому документі міні-програм. Особливістю є формат готового до виконання коду − апаратно-незалежний формат, за допомогою якого транслюються Java-аплети, тобто програма виконується у вікні браузера і не залежить від операційної системи. Для того, щоб ці аплети відображалися у курсі необхідно адміністратору сайту додати модуль діяльності EJSApp (Easy Java Simulations Applets), а також на комп’ютері користувача має бути встановлена Java [4].
Висновки. Отже у системі MOODLE викладач може використовувати всі стандартні файлові сховища для побудови навчального курсу, які включені за замовченням, а саме: Вбудовані файли, Файли сервера, Недавні файли, Завантажити файл, URL завантажувач, Особисті файли, Вікімедіа, Youtube відео, а також додаткові сховища, які можуть бути дозволені адміністратором сайту: Сховище Alfresco, Box.net, Файли курсу, Dropbox, Сховище EQUELLA, Файлова система, Flickr, Публічний Flickr, Google Drive, Merlot.org, Веб альбом Picasa, Amazon S3, Microsoft OneDrive, Сховище WebDAV. Найбільш популярними і доступними є хмаро-орієнтовані сховища Google Диск, Microsoft OneDrive. Якщо для викладача недостатньо стандартних сховищ для організації навчальної діяльності студентів, то він має змогу додавати матеріали з інших файлових сховищ, не включених до офіційної версії системи MOODLE, які можуть бути додані адміністратором сайту. Одним із таких файлових сховищ може бути сховище Open Source Physics.
Список використаних джерел
- Moodle.org: open-source community-based tools for learning. [Electronic resource] – Mode of access: http://www.moodle.org.
- Google Apps [Electronic resource] – Mode of access: http://www.google.com/a/help/intl/uk/edu.
- Підтримка Office [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://support.office.com/uk-ua.
- Франчук В.М., Микитенко П.В. Використання Open Source Physics у LCMS Moodle : [Електронний ресурс] / В.М. Франчук, П.В. Микитенко // Інформаційні технології і засоби навчання. – 2015. – № 1 (45). – С. 156-168. – Режим доступу до журналу: http://journal.iitta.gov.ua/index.php/itlt/article/view/1187/899#.